Természetesen minden érem először a tervezői asztalon kezdi, ami sok esetben a megrendelőink elképzelései alapján kerül megrajzolásra. Dolgozunk telefonon elhadart elképzelések, kockás papírra vetett pálcikaemberek és rajzórán feketepontot érő virsli-szerű lovacskák, de olykor digitálisan rajzolt skiccek alapján is, emiatt ne aggódj, értjük, érezzük amit megálmodtál.
2. Öntés
Az elkészült öntőformákat használva kiöntjük a leendő érmedet. Ehhez a még felhasználás nélküli alapanyagot, valamint a korábban készült érmekről letördelt (következő lépés) maradványokat használjuk fel. Nos, igen… nyaranta ez a legkevésbé irigyelt poszt a Befutóérem.hu-nál, a nyersanyagot ugyanis 420 fok körüli hőmérsékletre hevítjuk.
3. Tördelés
Gondolkodtunk rajta, hogy írjuk ki ezt a folyamatot, de mi csak így hívjuk egymás között, bár van, aki morzsolásnak becézi. Szóval a lényeg, hogy az öntéskor óhatatlan, hogy az érem oldalán kissebb-nagyobb fém felületek képződjenek, hiszen ezek azok a csatornák, amiken keresztül eljut az öntőformába az olvadáspontig hevített cucc. Az így lemorzsolt darabokat később újra felhasználjuk.
4. Sorjázás
6. Galvanizálás
Itt jön képbe a felületkezelés, hogy éppen arany vagy ezüst legyen az érem, amit átadunk neked. A galvanizálás egy remek találmány, de maradjunk annyiban, hogy a lényege nagyjából annyi, hogy a folyadékban (pozitív pólus, anód) lévő fémbevonatot elektrolízissel leválasztjuk, ami így a negatív pólusra (azaz katód jelen esetben szegény befutóérmekre) tapadnak. Fizika órának vége, bőven elég, ha Olivér érti, ő pedig eléggé keni vágja már.